sobota, 29 listopada 2008

W obronie błotnistych bagien

W dniu 31 listopada, przedstawiciele "GPOsz", czyli Grupy Przyrodniczych Oszołomów, planują zorganizowanie pikiety przeciwko osuszaniu bagien w centrum Łodzi. Podczas pikiety zbierane będą podpisy w sprawie wpisania Parku Krajobrazowego "Błotniste Bagna" na listę obszarów chronionych programem "Natura 2000".

"Błotniste Bagna" są o tyle wyjątkowe, że leżą w centrum miasta, a konkretnie Łodzi, wzdłuż ulicy Zachodniej, na obszarze dawnej zachodniej części Parku Staromiejskiego. Zespół unikatowych bagnisk ombrogenicznych zawiera unikalną, endemiczną roślinność i niezwykle zróżnicowany dobór fauny, a piękno krajobrazu czyni z tego miejsca teren atrakcyjny turystycznie, głównie dla miłośników tzw. turystyki survivalowej.

Błotniste bagna
Niestety, jak się niedawno dowiedzieliśmy, władze miasta postanowiły, że bagna należy osuszyć.

- To sprawa naprawdę bulwersująca. Osuszenie zaburzy równowagę ekologiczną. Nie możemy tego tak zostawić! Jeśli będzie trzeba, użyjemy siły. A poza tym mam taśmy kompromitujące ministra i nie zawaham się ich użyć! - powiedział redakcji "Okna na Łódź" przedstawiciel GPOsz, Jan Jerzy Szuwarek, szerzej znany jako "Szuwar".

- Niestety, bagna w tym miejscu być nie może - sprzeciwia się anonimowy przedstawiciel Wszechmocnych Władz Miasta - Proszę zwrócić uwagę, ile osób w tym miejscu w ostatnim czasie utonęło. Zwłaszcza od kiedy otwarto nowe przejście dla pieszych i ludzie przechodzą tędy do i z Manufaktury - teraz codziennie ginie tu bez śladu od 30 do 48 osób. Rozważamy jednak odtworzenie bagien w innym miejscu, na przykład w centrum nowego Parku Moniuszki.

2 komentarze:

  1. Markus ja Cię wydam na papierze, daj mi 10 takich opowieści.

    OdpowiedzUsuń
  2. Bjutiful! Nie należy zapomnieć o ochronie również endemicznych podziemnych śledzi beczkowanych z tych okolic!

    OdpowiedzUsuń